دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

کشت سلول های بنیادی فیبروبلاست برای نخستین بار در ایران

کشت سلول هاي بنيادي فيبروبلاست براي نخستين بار در ايران / جايگاه مطلوب ايران در زمينه کاربرد سلول هاي بنيادي در بيماري هاي پوستي
خبرگزاري مهر - گروه حوزه و دانشگاه: براي نخستين بار در ايران کشت اتولوگ سلول هاي فيبروبلاست و تزريق آنها در محل چروک و جوشگاه صورت با موفقيت انجام گرفته و طرح پژوهشي مقايسه اين روش با ديگر روش هاي رايج درمرکز تحقيقات بيماري هاي پوست و سالک اصفهان در دست اجرا است.

دکتر "محمدعلي نيلفروش زاده" رئيس مرکز تحقيقات پوست و سالک اصفهان در گفتگو با خبرنگار دانشگاهي مهر افزود: در اين روش توانستيم فيبروبلاست را از بخش کوچک پوست پشت گوش فرد جدا کرده، آن را تکثير کنيم و در دو نوبت پس از برداشت و يک ماه پس از آغاز درمان به بيمار تزريق کنيم و به اين ترتيب به تدريج چروک صورت بيمار پر مي شود.

وي تأکيد کرد: اين طرح تحقيقاتي با همکاري دانشگاه علوم پزشکي تهران و پژوهشکده رويان در مرکز تحقيقات پوست و سالک انجام گرفته است.

فوق تخصص جراحي پوست و ليزر خاطرنشان کرد: همچنين فعاليت هاي ديگري در زمينه کاربرد سلول هاي بنيادي در بيماري هاي پوستي در خصوص ملانوسيت و کراتينوسيت در حال انجام است که اين تحقيقات براي افرادي که دچار لک و پيس، اسکار سالک، اسکارهاي ناشي از جراحي و سوختگي هستند، استفاده مي شود. البته اين تحقيقات در مرحله آزمايش بر روي حيوانات قرار دارد.

فعاليت هاي ديگري در زمينه کاربرد سلول هاي بنيادي در بيماري هاي پوستي در خصوص ملانوسيت و کراتينوسيت در حال انجام است که اين تحقيقات براي افرادي که دچار لک و پيس، اسکار سالک، اسکارهاي ناشي از جراحي و سوختگي هستند، استفاده مي شود

وي با اشاره به خصوصيات سلول هاي بنيادي گفت: سلول هاي بنيادي دو خصوصيت دارند، يکي از اين خصوصيت ها اين است که سلول ها توانايي تکثير و افزايش تعداد براي مدت طولاني دارند و ديگر اينکه مي توانند با دريافت پيام هاي خاصي تمايز پيدا کرده و به سلول هاي تخصص يافته با عملکرد خاص تبديل شوند.

استاديار دانشگاه علوم پزشکي تهران ياد آور شد: سلول هاي بنيادي بوسيله تمايزي که مي يابند‏، به سلول هاي بنيادي «همه تواني» ( Totipotent ) مانند تخمک، سلول هاي بنيادي «پرتواني» يا «رويان» ( Pluriopotent ) حدود 4 روز پس از لقاح بوجود مي آيند، سلول هاي بنيادي «چندتواني» ( Multipotent ) که سلول هاي همان بافتي که از آن منشأ شده اند را ايجاد مي کنند و سلول هاي بنيادي «تک تواني» ( Unipotent ) که در هر بافت فقط مي توانند تکثير خودشان را انجام دهند، رده بندي مي شوند.

وي با اشاره به نوع رده سلولي که در تحقيقات کاربرد پوست با سلول هاي بنيادي بکار مي رود‏، گفت: از ميان سلول هاي پوست مي توان به سلول هاي فيبروبلاست‏، ملانوسيت و کراتينوسيت به عنوان سلول هاي مهم بافت پوست اشاره کرد که در درمان عارضه ها و بيماري هاي پوستي کاربرد دارند.

"نيلفروش زاده" در خصوص سابقه تحقيقاتي کاربرد سلول هاي بنيادي در درمان بيماري هاي پوستي در کشور و دنيا گفت: غير از آمريکا چند کشور اروپايي تحت نظارت موسسه ايزولاژن آمريکا اين کار را انجام داده اند. اما در ايران اين تحقيق به طور کامل با موفقيت انجام رسيده است و از ميان 8 بيمار که تحت نظر اين تحقيق بودند 7 مورد موفقيت آميز بوده است.

وي افزود: طبق بررسي هايي که بر روي مقالات و نتايج تحقيقاتي دانشمندان آمريکايي صورت گرفته نوع روش مورد استفاده در ايران و آمريکا با يکديگر متفاوت است اما نتايج بدست آمده يکسان بوده است.

در ايران اين تحقيق به طور کامل با موفقيت انجام رسيده است و از ميان 8 بيمار که تحت نظر اين تحقيق بودند 7 مورد موفقيت آميز بوده است

استاديار دانشگاه علوم پزشکي تهران تأکيد کرد: اين فعاليت هنوز در مرحله تحقيقات قرار دارد و با وجود اينکه براي عمل زيبايي کاربرد دارد اما به بيماران توضيح داده شده که يک کار تحقيقاتي است. به دليل اينکه اين روش براي جوان سازي پوست و رفع فرورفتگي و ناهنجاري هاي پوستي ناشي از آکنه و سالک انجام مي گيرد و با استقبال بسيار زيادي مواجه شده اما به صورت محدود انجام مي گيرد.

وي اظهار داشت: بيماران از حضور در يک طرح تحقيقاتي مطلع بوده و نحوه درمان آنها از سوي کميته اخلاق پزشکي نيز مورد تأييد قرار گرفته است. سلول ها نيز از خود فرد گرفته مي شود تا ايمني بدن فرد مخدوش نشود. در حال حاضر طرح تحقيقاتي ديگري هم در خصوص مقايسه روش سلول هاي بنيادي با ديگر روش هاي مرسوم در حال انجام است.

رئيس مرکز تحقيقات پوست و سالک اصفهان وضعيت و جايگاه ايران در حوزه کاربرد سلول هاي بنيادي در بيماري ها و ضايعات پوستي را مطلوب توصيف کرد و گفت: هم اکنون ايران جزو کشورهاي موفق اين حوزه است به طوريکه در زمينه تکثير فيبروبلاست، ملانوسيت و کراتينوسيت موفقيت هايي داشته ايم.

وي اضافه کرد: ممکن است يک محقق در زمينه هاي تحقيقاتي خاصي فعاليت کند و محققان ديگر در زمينه هاي ديگري، اما نکته مهم در علم درماتولوژي و زيبايي اين است که آينده رشته پوست بر سل درماني استوار شده است.

پژوهشگر برگزيده يازدهمين جشنواره تحقيقاتي علوم پزشکي رازي تخصيص بودجه مناسب را به بخش تحقيقات سلول هاي بنيادي ضروري خواند و گفت: مسئله بودجه هاي تحقيقاتي از اهميت زيادي برخوردار است و هم اکنون نيز براي تحقيقات جديدتر منبع بودجه اي مناسبي نداريم.

تبادل اطلاعات ميان محققان و پژوهشگران در زمينه هاي خاص يکي از اولويت هاي مرکز تحقيقات بيماري هاي پوستي است تا از طريق ارتباط با صاحبنظران رشته پوست بتوانيم از دانش آنها استفاده کنيم

وي با اشاره به زمينه هاي مناسب علمي تحقيقات سلول هاي بنيادي در دانشگاه ها خاطرنشان کرد: سلول هاي بنيادي يک علم است و در حال حاضر در کتاب هاي پزشکي نيز به آن پرداخته مي شود و دانشجويان رشته هاي تخصصي هم با اين علم آشنا شده اند. در حال حاضر از نظر مسايل تئوريک و علمي زمينه هاي مناسبي در رشته پوست فراهم است و اگر بودجه خاصي براي اين کار در نظر گرفته شود بيشتر و سريع تر مي توان تحقيقات را پيشبرد.

فوق تخصص جراحي پوست و ليزر ياد آور با تأکيد بر ضرورت تقويت همکاري بين مراکز علمي کشور اظهار داشت: کارهاي بنيادي بايد با مديريت صحيح اداره شوند. تبادل اطلاعات ميان محققان و پژوهشگران در زمينه هاي خاص يکي از اولويت هاي مرکز تحقيقات بيماري هاي پوستي است تا از طريق ارتباط با صاحبنظران رشته پوست بتوانيم از دانش آنها استفاده کنيم.

نيلفروش زاده در خصوص هزينه درمان بيماري ها و ضايعات پوستي با سلول هاي بنيادي در ايران گفت: در مورد کار با فيبروبلاست به دليل اينکه طرح تحقيقاتي در حال انجام است هزينه اي حدود 5 ميليون ريال از بيماران اخذ مي شود اما اگر اين روش به شکل کاربردي براي همه بيماران استفاده شود حدود 10 ميليون ريال هزينه دارد. اين در حالي است که اين عمل در کشور آمريکا حدود 50 ميليون ريال هزينه دارد.

نقل از سايت خبرگزاري مهر


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر