دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

مصرف دارو پس از پیوند

مردی 40 ساله هستم و از مصرف روزانه ماینوکسیدیل خسته شده ام و تمایل به انجام کاشت مو دارم. ولی شنیده ام که پس از عمل کاشت مو هم باید دارو مصرف شود آیا چنین حرفی صحیح است و چرا باید باز هم ماینوکسیدیل استفاده شود؟

از آنجایی که در بیشتر بیماران مبتلا به ریزش مو خصوصا افرادی که در سنین ۱۸ تا ۳۵ سال قرار دارند دچار استرس و افسردگی می گردند. این گروه به دلیل ریزش مو و عوارض روحی و روانی، اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و از انجام کارهای روزمره و حضور در اجتماعات دوری می کنند. از این جهت این افراد در صدد درمان بر می آیند.

ماينوکسيديل يک داروي متسع کننده قوي عروق مي باشد و در موارد فشار خون شديد به صورت خوراکي تجويز مي شد. ماينوکسيديل تنها دارويي است که به صورت موضعي باعث رشد مو مي شود و به فرم محلولهاي 2 درصد و 5 درصد موجود مي باشد.
در بيشتر از 30 درصد افرادي که از اين محلول استفاده مي کنند به خوبي موهاي کرکي را به موهاي ضخيم تبديل مي کند و در کمتر از 10 درصد ميتواند باعث پر شدن کامل يک سر طاس شود. در صورتي که از محلول 5 درصد استفاده شود کمي فوايد و اثرات آن افزايش مي يابد. معمولا بعد از 6 ماه استفاده اثرات آن نمايان ميشود.

مرداني که در اوايل شروع ريزش مو هستند، مرداني که حداکثر منطقه طاسي آنها کمتر از 10 سانتي مترمربع باشد و کساني که قبل از مصرف دارو تراکم موهايشان حداقل 20 تا ر مو در هر سانتي متر مربع بوده است به این دارو بهتر جواب می دهند.
ماينوکسيديل در زنان هم اثرات خوبي داشته و در 60 درصد از زنان استفاده کننده باعث توقف ريزش مو و رشد مجدد موها شده. در صورتي که درمان متوقف شود بعد از 3 ماه به مرحله قبل از شروع درمان بر مي گردد وموهاي درآمده مي ريزند. افراد بايستي به اين نکته توجه داشته باشند که براي حفظ موهاي در آمده روزانه دو بار به طور هميشگي محلول را استفاده کنند. ماينوکسيديل موضعي معمولا عوارضي نداشته و در موارد خيلي نادر حساسيتهاي پوستي مشاهده شده که مصرف دارو بايستي قطع شود.

در عمل پیوند مو کاشت گرافتهای کوچک و به تعداد زیاد عامل مهمی در ایچاد شوک گردش خون در اسکالپ می باشد که در اثر فشار وارد آمده به عروق ناشی از کاشت گرافتها بوده و این کاهش جریان خون تمام موها از جمله موهای کاشته شده و موهای باقی مانده از قبل را شامل می شود. حالا این سئوال مطرح می شودکه آیا استفاده از ماینوکسیدیل می تواند باعث افزایش جریان خون گرافتها شود و از شوک آنها جلوگیری کند؟

مطالعاتی وجود دارند که نشان می دهد در افرادی که بعد از عمل از ماینوکسیدیل استفاده کردند میزان ریزش مو کاهش می یابد در اولین مطالعه که در سال 1987 منتشر شد 12 بیماراز 2 تا 3 روز بعد از عمل روزانه 2 بار ماینوکسیدیل 3% مصرف کردند 2 نفر از بیماران که در ناحیه ورتکس آنها گرافتهای گرد کاشته شده بود هیچ گونه ریزشی مشاهده نشد.
بعضی از جراحان استفاده از ماینوکسیدیل 3% را روزانه دو مرتبه تا 5 هفته بعد از عمل تجویز می کنند به نظر آنها ماینوکسیدیل با گشاد کردن عروق باعث افزایش جریان خون ناحیه گیرنده می شود و ریزش موقت بعد از عمل را کاهش می دهد و ترمیم زخم را تسریع می کند.

جهت اطلاعات بیشتر :
در اصفهان به آدرس خ شیخ صدوق شمالی-ساختمان بانک تجارت-بن بست تاتار-کلینیک لیزر و پیوند مو نوین و یا شماره تلفنهای6644144-6644145و09125840589و در تهران به آدرس خیابان جردن، تقاطع میرداماد،پلاک 190 دکتر محمد علی نیلفروش زاده و تلفنهای 0 21-88781090 - 88788667 - 88886501 - 88788707- 88885769 -88794001 تماس بگیرید.


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر