دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

بررسی مروری حجم دهی لب با هیالورونیک اسید و سلول بنیادی

بهترین ماده جهت پرکنندگی بافت نرم هنوز در پرده ابهام است. مجموعه ای از مواد طبیعی و سنتتیک استفاده می شود ولی هنوز به روشنی مشخص نشده است. ماه پر کننده ایده آل بهترین پاسخ زیبایی و کمترین میزان عوارض و پایین ترین قیمت را داراست. پر شدن لب ها در صورتی که خطوط لب بالا در هنگام حرف زدن یا خندیدن پشت لبها مخفی شود یا حرکت لب را تحت تأثیر قرار دهد یا ندول های واضح داشته باشد و یا شکاف ورمیلیون طبیعی، محو گردد، جذاب نخواهد بود.

جذابیت لب ها به طور موازی با نمای دندان ها حین صحبت کردن یا خندیدن مرتبط است. مطالعات به طور استاندارد با بررسی نمای خنده و موقعیت لب بالا حین خندیدن مشخص می شود. طبق مطالعه Passia و همکاران در سال 2011 تقریباً 100 75% دندان های ماگزیلاری قدامی باید در خنده مشخص باشد.

به علاوه لب های گشاد چندان زیبا نیستند اگر چه قوانین ایده آلی برای آن وجود ندارد و جذابیت لبها به شکل خاصی نیز تاکنون بررسی نشده است.

فیلرهای درم در نگاه کلی مارکت در آمریکا بر اساس مطالعه چاپ شده در مجله Surgery در سال 2012 ، در یک سال معادل 560/645/782 دلار هزینه داشته است.

مواد متعددی برای پر کردن بافت نرم استفاده می شود که برای لبها هم استفاده می شود. اگر چه بیشتر فیلرهای تزریقی که برای پر کردن صورت استفاده می شود به تعداد کمی به طور اختصاصی برای پر کردن لب تست شده اند.

فیلرهای صورت به دو دسته کلی طبقه بندی می شود: مواد بیولوژیک (مثل کلاژن، بافت چربی یا آگاروز) و مواد غیر بیولوژیک (مثل سیلیکون). مواد بیولوژیک از منابع حیوانی یا غیر حیوانی هستند .مواد حیوانی می تواند از خود شخص (اتولوگ) یا از فرد دیگر یا عموما جسد (همولوگ) یا سایر حیوانات (هترولوگ) باشد. همچنین می تواند بطور سنتتتیک ساخته شود. مواد بیولوژیک غیرحیوانی از ارگانیسم های غیر حیوانی مثل دانه های دکستران سنتز شده توسط باکتریها) باشد و یا از ترکیباتی مثل نفت خام، مینرال یا سنتتیک باشد.

در سال 1998، فیبروبلاستهای کشت داده شده انسانی به عنوان پر کننده درم در اسکارهای فرو رفته و پر کننده بافت نرم مطرح شد .(مقالات Boss در سال 1998 و Smith در سال 2012). اما هیچ مطالعه به طور اختصاصی بر روی لب انجام نشد. در مطالعه weiss درسال 2007 مطرح شد که سیستم ایزولاژن با انجام بیوپسی کوچک پوست، فیبروبلاست ها را تا چندین برابر کشت داده و بافت بین 2500 تا 5000 پوند به فروش می رساند.

در یک مطالعه تزریق فیبروبلاست در ناحیه NLF ، 81% پاسخ مثبت در زمان 6 ماه در مقایسه با 4/36% با پلاسبو داشت .(weiss 2007)

در سال 2009 کمپانی ایزولاژن با نام تکنولوژی Fibrocell وارد بازار شد و فرآورده تولید شده از
ایزولاژن به نام Azficel (Laviv) تغییر پیدا کرد. در سال 2013، فاز 2 مطالعه جهت بررسی ایمنی و اثربخشی Azficel-T در درمان بیماران با اسکار آکنه متوسط تا شدید به کار رفت. (مطالعه Munavelli 2013) و moragas معتقد است که در 10 سال گذشته مطالعات در این زمینه پیشرفت کرده و رو به افزایش است.

مهم ترین منبع مصرفی هیالورونیک اسید در جراحی زیبایی توسط رشته های باکتری استرپتوکوک equi که هیالورونیک اسید غیر حیوانی بوده و می تواند Cross-Linked یا غیر Cross-Linked باشد. هیالورونیک اسیدهای Cross بی فازیک و مونوفازیک هستند.

Perlane, Resrylane به طور وسیعی در حجم دهی لب استفاده می شود و معمولاً 12 6 ماه بطور متوسط باقی می ماند. Teosyal و Juvederm هیالورونیک اسیدهای مونوفازیک هستند. که بر اساس مطالعه( Nast در سال 2011 و 2012 Eccleston و 2012 Fagien ) 9 6 ماه پس از تزریق در چین نازولبیال و لب باقی می مانند.

Belotero، Esthelis و Prevelle Silk، هیالورونیک اسیدهای مونوفازیک پلی دانیسفای هستند.

در مطالعه مروری سیستماتیک Moragas در سال 2015، سه مطالعه اثر بخشی Restylone در حجم دهی لب را بررسی کرده است. Bosniak در 2004، استیلن را در 685 لب تزریق کرد و 3 ، 6 و 9 ماه بعد با ارزیابی پزشک و بیمار امتیاز داد. در ارزیابی پزشک، بهبود کامل در 5/76% بیماران 3 ماه بعد و 5/5% کاهش ظرف 6 ماه و 0% در 9 ماه و در ارزیابی بیمار، 5/35% ظرف مدت 6 ماه و 8/16% ظرف 9 ماه بهبودی داشت (بهبودی متوسط).

در مطالعه Jacono در سال 2008، رضایت مندی توسط بیمار 5/4 از 5 در 66 بیمار با حجم دهی لب با Restylane مشاهده کرد.

Gologau و همکاران در سال 2012، تزریق Restylane در 135 بیمار با گروه بدون درمان مقایسه شد. به طور مشخص در گروه درمان حداقل یک درجه بهبودی نسبت به گروه کنترل ظرف 24 هفته پس از درمان داشت. دو مطالعه اثر بخش juvederm volbella و ultra juvederm را نسبت به Restalane داشت. در 2012 Eccleston، رضایت مندی بیماران در ماههای 3 و 6 و 9 و 12 ماه پس از تزریق juvederm volebella را 6/94% و 93% و 90% و 83% نشان داد.

Fagien در 2013، 80% بهبودی ظرف 12 هفته پس از تزریق juvederm با بررسی معیار LFGS و 56% ظرف 24 هفته نشان داد. و حجم دهی لب، سطح و برجستگی در عکسهای 3D نسبت به پایه افزایش داشت.

در کاربرد فیلرهای کلسیم هیدروکسی آپاتیت مثل Radiesse ،مطالعه Jacovella در 2006، 80% خیلی خوب، 20% خوب و رضایت مندی بیماران ظرف 18 ماه پس از تزریق نشان داد.

بررسی عوارض جانبی مربوط به تزریق هیالورونیک اسید در مطالعات Glogau که مقایسه Resylane با پلاسبو بود شامل ادم، اریتم، Bruising و درد بود. در مطالعه Eccleston با بررسی
اثر volvella juvederm ، ادم و bruising و lumpiness و در مطالعه Fagien با بررسی اثر juvederm Ultra شامل تورم ، bruising و lumpinessو Tensionبود . که میزان Lumpiness در نوع ultra (32%) از نوع Volvella(2/8%) بیشتر بود.


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر