دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

نادانسته های لک صورت

رای جلوگیری از پیدایش بیشتر لکه ها، هر وقت بیرون از خانه یا جلوی آفتاب میروید باید پوستتان را با ضدآفتاب با SPF 15 یا بیشتر حفاظت کنید شاید شادابی و زیبایی پوست اولین چیزی باشد که در نگاه به ظاهر افراد دیده شود. به همین دلیل است که بسیاری از افراد، به ویژه بسیاری از خانمها ، حساسیت زیادی روی سلامت و زیبایی پوست خود دارند. یکی از مشکلات پوستی رایج در خانمها و آقایان ، لکه های پوستی است که در «پوست و مو»ی این هفته درباره علل و چگونگی شکل گیری آنها و راهکارهای درمان و پیشگیری از آنها با دکتر محمدعلی نیلفروشزاده، متخصص پوست و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفتوگو کرده ایم.

لکه هایی که روی پوست افراد دیده میشود ، چند نوع است ؟
ببینید، این لکه ها معمولا به گروههای متعددی تقسیم میشوند اما شایعترین لکه های پوستی عبارتند از لکه های پس از التهابات پوستی، کک و مک، خالها، لکه های وابسته به سن، لکه های دوران بارداری و... که هر کدام شکل و ویژگیهای درمانی خاصی دارند.

خیلی ها از داشتن کک و مک در صورتشان ناراحت هستند. برای رفع این کک و مک ها چه باید کرد ؟
این لکه ها در افرادی که پوست روشن و زمینه ژنتیکی دارند دیده میشود. نور آفتاب علت اصلی ایجاد و تشدید کک و مک است. معمولا کک و مک در نواحی فوقانی بدن مانند پوست صورت و دستها که بیشتر در معرض مستقیم نور آفتاب است، دیده میشود. در فصول پاییز و زمستان که شدت تابش نور آفتاب ضعیف تر است، کک و مک ها کمرنگتر و در بهار و تابستان پررنگتر میشوند. کک و مک با استفاده از دارو کمرنگ میشود، ولی با هر بار تماس آفتاب دوباره برمیگردد. بهترین درمان برای ککومک، استفاده از لیزر است ولی بهتر است همه افراد بعد از لیزر همیشه باید رعایت کنند تا مانع برگشت لکه ها شوند زیرا این پوستها بسیار مستعد هستند و ممکن است این لکه ها عود کنند.

در مورد خالهای پوستی چه توصیهای دارید ؟ آیا خالها را هم میتوان نوعی لکه پوستی دانست ؟
بله، خالها نیز به صورت لکه های پررنگتر روی پوست ظاهر میشوند. درمان برخی خالها که رنگشان متمایل به آبی است، کمی مشکلتر است و حتی روی صورت و دور چشم هم دیده میشوند. در این موارد درمان دارویی کمک کننده نیست، ولی لیزردرمانی آن هم به صورت مکرر مفید است. در هر حال از بین بردن خالها امکانپذیر است. لکه های قهوهای یا خرماییرنگ که در نواحی باز پوست بدن ایجاد میشوند، نتیجه سالها برخورد با آفتاب است. سلولهای سازنده رنگدانه در این نواحی فعالتر میشوند. در عین حال که این لکه ها شبیه خال هستند، خیلی بزرگ و نامنظم ترند و رنگشان تیرهتر و نابرابر است. اندازه این خالها 5/0 تا 3 سانتیمتر و گاهی بزرگتر است.

آیا این باور درست است که هر چه سن بالاتر میرود ، لکه های پوستی بیشتری هم ایجاد میشود ؟
نه، در باور عموم این است که وجود بیماریهای کبدی باعث ایجاد این لکهها در افراد پیر یا میانسال میشود اما اینگونه نیست. لکه های دوران پیری نتیجه تماس زیاد با آفتاب است و افرادی که در گذشته تماس مداوم با آفتاب داشته اند، زودتر دچار این لکهها میشوند. هر چه سن بالاتر میرود، لکه ها پررنگتر میشوند و درمان آنها هم فقط لیزر است. لیزرهایی که به طور اختصاصی بر رنگدانه ها اثر میکنند، میتوانند باعث بهبود واضح با عوارض بسیار کم شوند و از طرف بیمار هم به خوبی پذیرفته میشوند. برای جلوگیری از پیدایش بیشتر لکه ها ، هر وقت بیرون از خانه یا جلوی آفتاب میروید باید پوستتان را با ضدآفتاب با SPF 15 یا بیشتر حفاظت کنید. ممکن است فرآورده های بیرنگ کننده که حاوی هیدروکینون هستند، لکه های موجود را روشنتر کنند اما این راه کمتر موفقیت آمیز است.

در مورد لکه هایی که پس از جوش در صورت ایجاد میشوند، چه نظری دارید ؟
ببینید، صورت بعضی از افراد زیاد آکنه یا جوش میزند و بعد از بهبود دچار لکه میشوند بطوری که فرد ابتدا دچار جوشهای قرمز یا چرکی میشود و به مرور زمان وقتی جوشها خشک میشود، لک قهوهای یا بعضا لک قرمز به جای میگذارد، خصوصا اگر فرد جوش خود را دستکاری کند، احتمال لک قهوه ای یا لک تیره بعد از جوش زیاد میشود. در بسیاری از این افراد در ایجاد لک بعد از جوش یک زمینه یا استعداد ارثی هم دخیل است، خصوصا در مورد لکه های قرمز بعد از جوش این علت یعنی زمینه ژنتیکی مهمتر است، چراکه دیده شده برخی افراد بدون اینکه جوش را دستکاری کنند هم دچار جوشگاه و لکه های قرمز (و گاهی لکه قهوه ای) بعد از بهبود جوش میشوند. در ضمن نوع جوش هم در بروز لک اثر دارد، مثلا جوشهای عمیق، کیستی و چرکی ممکن است بیشتر لک ایجاد کنند. دوام و مدت جوش هم در ایجاد لک بعد از جوش موثر است، اگر مثلا کسی جوشهای صورت خود را درمان نکند و جوشها به مدت طولانی باقی بمانند، احتمال بروز لک در صورتش زیاد خواهدشد.

پوست ، بارداری و زایمان
علت ایجاد لکه های بارداری چیست ؟

این لکه ها ابتدا قهوهای کمرنگ (بزرگتر از کک و مک) هستند و بهتدریج اندازه آنها بزرگتر و رنگشان تیرهتر میشود و در موارد شدید مناطق وسیعی از صورت (مثلا گونه ها،ا بینی و پیشانی) را درگیر میکنند. همانند کک و مک، 3 عامل ژنتیک، هورمون و نور آفتاب در بروز و تشدید لک بارداری دخیلاند ولی برخلاف کک و مک در ملاسما (لک بارداری) نقش عوامل هورمونی بارزتر و آشکارتر است، مثلا دیده شده فردی اصلا این لکها را نداشته، اما بعد از ازدواج و استفاده از قرصهای ضدبارداری یا هنگام بارداری این لکهها در صورتش ایجاد شده است. اگر فرد مصرف قرص را ادامه دهد یا درمعرض نور آفتاب قرار گیرد، شدت و وسعت این لکه ها بیشتر خواهدشد. لکه های بارداری به صورت لکههای تیره و قهوهای روی گونه ها، پیشانی و اطراف چشمها دیده میشوند. این ضایعات معمولا بهتدریج ایجاد میشوند و قرینه هستند.

لکه های بارداری بیشتر در نیمه دوم بارداری ایجاد میشوند اما گاهی در صورت خانمهای که از قرصهای ضدبارداری استفاده میکنند نیز دیده میشوند که البته بروز آنها به مدت زمان مصرف دارو و نوع دارو (حاوی استروژن و پروژسترون) بستگی دارد. لکه های بارداری معمولا بهطور کامل در عرض یک سال بعد از زایمان ناپدید میشوند، اگر چه ممکن است بعد از 10 سال نیز باقی بمانند. لکه های ناشی از مصرف قرصهای ضدبارداری مدت بیشتری میمانند. هر چه درمان سریعتر شروع شود، نتیجه بهتری نیز میتوان گرف.

ریشه شکل گیری خط تیره روی شکم چیست ؟
این خط که «خط سیاه» خوانده میشود، در واقع همان «خط سفید» است که بهطور طبیعی از بالای شکم تا قسمت پایینی شکم و استخوان عانه ادامه دارد و در حالت طبیعی به رنگ پوست است و دیده نمیشود. افزایش تولید ملانین باعث تیره شدن این خط میشود، اما در بیشتر موارد چند ماه پس از زایمان رنگ قبلی خود را بازمییابد.

بعد از زایمان چگونه از پوستمان نگهداری کنیم که دچار لکه های پوستی نشویم ؟
بعد از زایمان، به محافظت پوست خود از نور آفتاب ادامه دهید. در بیشتر موارد، تیرگیهای ایجاد شده به آهستگی و بدون هیچگونه درمانی برطرف میشوند. در صورتی که تیرگی پوستتان در حد ناراحت کننده ای است، بهتر است روش دیگری برای جلوگیری از بارداری انتخاب کنید.اگر بعد از گذشت چند ماه از زایمان، لکههای تیره همچنان وجود داشته باشند میتوان از کرمهای روشنکننده پوست استفاده کرد. اگر شیرده هستید، داروی شما با یک خانم معمولی تفاوت دارد. البته نباید انتظار داشته باشید به سرعت نتیجه بگیرید. درمان ممکن است چند ماه طول بکشد. (در بعضی موارد نادر، متخصصان پوست برای از بین بردن لکهها از لیزر استفاده میکنند ولی این درمان قدم اول نیست.) درمان هر چه باشد، محافظت در مقابل اشعه خورشید در طول درمان و بعد از آن نکتهای حیاتی است که باید به آن توجه داشت.
نقل از هفته نامه سلامت شماره 596


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر