دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

مو نصف زیبایی رو

توجه به این نکته ضروری است که هر چند مو از سلول های مرده تشکیل شده ولی خود از وضع درون انسان حکایت می کند. نگهداری از مو از جمله حساسیت های یک فرد اجتماعی است و مو که خود سلول های بی جان است به انسان جان می بخشد.
مو از چند نظر قابل اهمیت است. جدا از رنگ و مدل مو که تاثیر زیادی بر چهره دارد، وجود مو به دلیل بیولوژیکی نیز قابل توجه است. زیرا مو سر را نگه می دارد و بدین ترتیب دمای بدن را تنظیم می کند.

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که موهای شما از نظر جنس و استحکام، کیفیت خوبی دارد یا نه؟
انجام چند آزمایش ساده به شما در تشخیص نوع و جنس مویتان کمک می کند. در آزمایش ساقه مو می توانید چند تار مو را از نقاط مختلف سر جدا کنید و آن را در یک کاغذ سفید با کمک ذره بین مشاهده کنید. شکل ظاهری موی سالم باید شبیه سقف شیروانی مرتب باشد. در بررسی ریشه مو یک آزمایش تریکوگرام وجود دارد که در بعضی آزمایشگاههای خاص دیده می شود. در این آزمایش با بررسی چند تار مو جدا شده از پوست سر مشخص می کنند که چند درصد موها در فاز رشد و چند درصد در مرحله استراحت هستند و بدین ترتیب این نسبت را بررسی می کنند. تعداد ریشه هایی که در فاز رشد (آناژن) هستند نسبت به موهایی که در فاز استراحت (تلوژن) هستند، در افراد بالغ 90-80 درصد است.
مویی که استحکام خوبی دارد در صورتیکه بین دو دست گرفته و کشیده شود قبل از پاره شدن تا حدود طول خود کش می آید و برای پاره شدن به نیرویی حدود 100 گرم نیازمند است. در صورتیکه موهای شما زودتر و با نیروی کمتری شکسته شود، نشانه کاهش استحکام آنهاست که علت می تواند دستکاری زیاد و یا برخی بیماریهای مربوط به ساقه مو باشد.
موهای خود را بر روی یک پارچه سفید شانه کنید و موهای ریخته شده را جمع آوری کنید. در صورتیکه در سر آن برجستگی وجود داشته باشد، در واقع ریشه مو است ولی اگر ریشه مو وجود نداشت، موهای شما از ساقه شکسته شده است و این علامت شکننده بودن موهای شما می باشد.
پوست سر شما هم خصوصیات منحصر به فردی دارد، با دو آزمایش ساده می توانید پوست سر خود را آزمایش کنید:
موهای سر را با دست کنار بزنید و با یک ذره بین به پوست سر نگاه کنید. در حالت طبیعی نباید قرمزی، جوش و یا شوره شدید روی آن وجود داشته باشد. در آزمایش دوم باید حدودا 2 روز پس از شستشوی سر، موها را با دست کنار زده و یک تکه کاغذ نازک را روی پوست سر بگذارید و آن را حدود 2 دقیقه نگاه دارید، سپس کاغذ را برداشته و با دقت به آن نگاه کنید. در صورتیکه هیچ اثر چربی روی کاغذ مشاهده نشد پوست سر شما خشک است. در صورتیکه فقط اندگی آلودگی مشاهده شد، پوست سر معمولی و در صورتیکه کاغذ خیلی چرب شد دلیل بر چرب بودن پوست سر می باشد.
ممکن است در شخصی پوست سر چرب باشد اما خود مو بخصوص انتهای آنها خشک باشد.

چگونه موهایی سالم و جذاب داشته باشیم؟
برای اینکه بتوانید مراقبت صحیحی از موهایتان انجام دهید، اولین اقدام آن است که نوع موهای خودتان را بشناسید تا بتوانید بهتر به نگهداری و محافظت از آن اقدام کنید. در صورت واقف نبودن به این مسئله، همیشه سر در گم خواهید بود و نمی دانید که مثلا از چه نوع شامپویی استفاده کنید، چند بار در هفته موهای خود را بشویید، چگونه برس بزنید و ...


موهای معمولی
اگر به موهای معمولی نگاه کنید، براق و درخشنده هستند و حالت کدر و یا مات ندارند. اگر با دست آنها را لمس کنید، نرم و انعطاف پذیر هستند. موها دارای کمی چربی هستند اما نه به حدی که آنها را آلوده و مات کند.
روی موها شوره وجود ندارد و در پوست سر نیز قرمزی و یا جوش و خارش وجود ندارد هنگام برس زدن موها در هم گیر نمی کنند و حالت وزوز پیدا نمی کند، بلکه به آسانی می توان آن ها را برس زد و حالت داد.
در صورتیکه موهای شما از این نوع باشد خدا را شاکر باشید و در محافظت از آن بکوشید. سعی کنید با استفاده بی رویه از فرآورده های مختلف و دستکاری زیاد آنها را خراب نکنید.


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر