دکتر محمد علی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو


استخدام پرستار ترک زبان

گزارش طرح سلول بنیادی فو

ثبت خاطرات در وب سایت

لینک مرکز تحقیقات پوست و

هفته نامه سلامت

مشاوره پوست- پیوند مو - لی

سلول درمانی در جوانسازی پوست آغازی دوباره

خبر خوش شروع مجدد سلول درمانی در جوانسازی پوست :
پس از وقفه سلول درمانی در درمان چین و چروک و اسکارهای فرورفته به دلیل مشکلات محیط کشت به دنبال تحریمها , خوشبختانه این روش مجددا در مرکز تحقیقات پوست و سلول بنیادی آغاز به کار شد.سلولهای فیبروبلاست نقش مهمی در حفظ داربست بافت پیوندی دارند و عملكرد اصلی آنها تولید پروتئین كلاژن می باشد. جستجو جهت یافتن درمانی مناسب برای از بین بردن چین و چروك و جوشگاههای ناشی از آكنه و نقایص پوستی همواره یكی از مباحث مورد علاقه پژوهشگران، پزشكان متخصص پوست و جراحان زیبایی بوده است.

جدیدترین تكنیك در این میان استفاده از سلولهای بنیادی پوست خود فرد به عنوان یك ماده پركننده زنده است كه توانایی تكثیر و نیز تولید كلاژن را دارد كه ماده اصلی قوام ظاهر جوان پوست می باشد.از حدود سال 1995 مطالعاتی روی كشت و تكثیر سلولهای فیبروبلاست جهت افزایش تولید كلاژن در بافت انجام شده و موفقیتهایی نیز به دست آمده است.

در این مطالعات، ابتدا سلولهای فیبروبلاست از قطعه كوچكی از پوست بیمار استخراج شده و در محیط كشت اختصاصی تكثیر می شود. سپس سلولهای تكثیر شده مجددا تكثیر شده، مجددا به محل فرو رفتگی پوست مانند چین و چروكها یا جوشگاههای ایجاد شده پس از زخم یا محل آكنه یا جوشگاههای ناشی از آسیب تزریق می گردد. فیبروبلاست در محل تزریق شروع به تولید كلاژن كرده و محل فرو رفتگی یا نقص پوستی را پر می كند كه این موضوع با میكروسكوپ الكترونی مورد تایید قرار گرفته است.

از این تكنیك در حال حاضر در كشورهای معدودی استفاده می شود و ایران جزو اولین كشورهایی است كه این عمل را با موفقیت انجام داده است. در این روش سلولها به طور تدریجی كلاژن سازی می كنند و لذا نتیجه در دراز مدت قابل مشاهده است.در این روش كه در واقع یك روش سلولی خویش سازگار می باشد، سلولها متعلق به خود فرد است و لذا سیستم ایمنی فرد تحریك نمی شود و اثر دراز مدت آن از نكاتی است كه ارجحیت این روش را نسبت به سایر روش های تزریق مواد پركننده مثل تزریق اسید هیالورونیك نشان می دهند، زیرا پایداری اثر در پركننده هایی مثل اسید هیالورونیك موقتی و در حد چند ماه بوده و همواره خطر تحریك سیستم ایمنی وجود دارد.


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفریقا ، نرسیده به تقاطع میرداماد ، پلاک 67 ، کلینیک جردن
تلفن : 88886501 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فرم استخدامفرم رضایتمندی بیماراننظر سنجی در مورد وب سایتفرم مشاوره پیوند موصفحه اصلیبیوگرافیگالری عکسفیلم هالیست موضوعی مقالاتسوالات پزشکیدرباره ماویزیت اینترنتی بیماران رپیامهای کاربرانسایتهای دیگر